Der bliver 131 danskere, der skal i den olympiske ild, når OL i London afvikles i juli og august.

Nedenfor kan du se alle de danske atleter, der er udtaget til legene i London, der starter med åbningsceremonien fredag den 27. juli og lukker ned igen søndag den 13. august.

ATLETIK:
Sara Slott Petersen, 400 m hæk
Andreas Bube, 800 m løb
Jessica Draskau-Petersson, maraton
Jesper Faurschou, maraton
Caroline Bonde Holm, stangspring
Kim Christensen, kuglestød

BADMINTON:
Peter Gade, herresingle
Jan Ø. Jørgensen, herresingle
Tine Baun, damesingle
Christinna Pedersen, dame- og mixeddouble
Kamilla Rytter Juhl, dame- og mixeddouble
Mathias Boe, herredouble
Carsten Mogensen, herredouble
Joachim Fischer, mixeddouble
Thomas Laybourn, mixeddouble

BOKSNING:
Dennis Ceylan, bantamvægt

BORDTENNIS:
Michael Maze, herresingle
Mie Skov, damesingle
Allan Bentsen, herresingle

BRYDNING:
Håkan Nyblom, græsk-romersk (55 kg)
Mark O. Madsen, græsk-romersk (74 kg)

BUESKYDNING:
Carina Christiansen, hold og individuelt
Maja Jager, hold og individuelt
Louise Laursen, hold og individuelt

CYKLING:
Annika Langvad, Mountainbike
Morten Therkildsen, BMX
Lasse Norman Hansen, Bane - 4km holdforfølgelsesløb og omnium
Rasmus Quaade, Bane - 4km holdforfølgelsesløb
Casper Folsach, Bane - 4km holdforfølgelsesløb
Michael Mørkøv, Bane - 4km holdforfølgelsesløb
Lars Bak, Landevej - linjeløb og enkeltstart
Jakob Fuglsang, Landevej - linjeløb og enkeltstart
Matti Breschel, Landevej - linjeløb
Nicki Sørensen, Landevej - linjeløb

HÅNDBOLD:
Herrelandsholdet (Niklas Landin, Marcus Cleverly, Thomas Mogensen, Rasmus Lauge Schmidt, Nikolaj Markussen, Anders Eggert, Bo Spellerberg, Michael V. Knudsen, Lasse Svan Hansen, Hans Lindberg, René Toft Hansen, Kasper Søndergaard, Mikkel Hansen, Kasper Nielsen)
Damelandsholdet: (Karin Mortensen, Christina Pedersen, Ann Grete Nørgaard, Berit Kristensen, Camilla Dalby, Christina Krogshede, Line Jørgensen, Louise Burgaard, Louise Svalastog Spellerberg, Mette Melgaard, Pernille Holst Larsen, Rikke Skov, Susan Thorsgaard, Trine Troelsen)

KAJAK:
Henriette Engel Hansen, K1 500 m
Kim Wraae, K4 og K2 1000 m
René Holten Poulsen, K1 og K4 1000 m
Emil Stær, K4 og K2 1000 m
Kasper Bleibach, K4 1000 m og K1 200 m

RIDNING:
Anna Kasprzak, dressur (hold og individuelt)
Anne van Olst, dressur (hold og individuelt)
Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein, dressur (hold og individuelt)
Lisbet Seierskilde Pedersen, dressur (individuelt)

RONING:
Jacob Barsøe, Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen og Eskild Ebbesen, LM4- (letvægtsfirer)
Mads Rasmussen og Rasmus Quist, LM2x (letvægtsherrerdobbeltsculler)
Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk, LW2x (letvægtsdamedobbeltsculler)
Henrik Stephansen, M1x (Herresinglesculler)
Fie Udby Erichsen, W1x (Damesingelsculler)

SKYDNING:
Anders Golding, skeetskydning
Jesper Hansen, skeetskydning
Stine Andersen, 10 m riffel
Stine Nielsen, 10 m og 50 m riffel
Torben Grimmel, 50 meter 60 skud liggende

SVØMNING:
Lotte Friis, 400 m fri, 800 m fri og 4x100 m fri holdkap
Jeanette Ottesen, 50 m og 100 m fri, 100 m butterfly, 4x100 m fri holdkap og 4x100 m medley holdkap
Mads Glæsner, 400 m fri og 4x200 m fri holdkap
Rikke Møller Pedersen, 100 m, 200 m bryst og 4x100 m medley holdkap
Pál Joensen, 400 m fri, 1500 m fri og 4x200 m fri holdkap
Mie Ø. Nielsen, 100 m rygcrawl, 4x100 m fri holdkap og 4x100 m medley holdkap
Pernille Blume, 100 m fri, 4x100 m fri holdkap og 4x100 m medley holdkap
Daniel Skaaning, 4x200 m fri holdkap
Anders Lie, 4x200 m fri holdkap
Mathias Gydesen, 100 m rygcrawl

SEJLSPORT:
Thorbjørn Schierup, Laser
Anne-Marie Rindom, Laser Radial
Jonas Høgh-Christensen, Finnjolle
Allan Nørregaard og Peter Lang, 49'er
Sebastian Fleischer, RS:X
Susanne Boidin, Lotte Meldgaard og Tina Gramkov, Matchrace (Elliott-jolle)
Michael Hestbæk og Claus Olesen, Star
Henriette Koch og Lene Sommer, 470

TENNIS:
Caroline Wozniacki

TRAMPOLIN:
Peter Jensen

TRIATLON:
Helle Frederiksen
Line Jensen